Mornar pod komandom Vranješa srušio “crno – bijele”

by Ilija Kovačević / foto KK Mornar Media Pro / video ABA liga | 14:10:2018 | 18:06:33

Mornar – Partizan NIS: 97 – 94 (25:14, 25:22, 22:23, 25:35)

Bar; SD “Topolica”, gledalaca oko 3.000
Sudije; Sreten Radović (Hrvatska), Mario Majkić (Slovenija) i Milija Vojinović (Srbija)

Mornar; Karington 9, Mićović 11, Kejnig 23, Mugoša, Pavić, Vujošević, Pavićević, Voler 8, Vranješ 26, Mornar, Rebić 8, Luković 12.

Partizan NIS; Pejdž 20, Si 2, Aranitović 4, Marinković 14, Gegić 3, Veličković 2, Pecarski, Gavrilović, Zagorac 7, Landejl 11, Gagić 23, Nikolić 3.

Novi košarkaški spektakl u “Topolici” i prva pobjeda Mornara u ovogodišnjoj ABA ligi, poslije dva startna poraza u Sloveniji.

Mornar je pred krcatom dvoranom u Baru nadigrao “crno bijele” i bio bolji rival skoro 35’ minuta.

Od starta su Luković i drugovi stavili do znanja rivalu da će ostati kratkih rukava i da će morati poslije dva startna uspjeha da “položi oružje”.

Poslije uvodnih poena Gagića koji je uz Pejdža obilježio nastup Beograđana ove večeri, domaći su 13:0 za šest minuta preokrenuli igru i rezultat. Bio je to Mornar kojeg je služio šut za tri poena što se na kraju ispostavilo kapitalnim. Na kraju prve četvrtine je bilo 25:14 za domaće zahvaljujući Voleru i Mićoviću, dok su na drugoj strani Marinković i Lendejl bili nešto raspoloženiji.

U nastavku još bolja igra Mornara. Razlika je rasla iz minuta u minut, iako su gosti uglavnom se držali na distanci od desetak poena zaostatka. Ipak, zahvaljujući MVP susreta Nemanji Vranješu, domaći su sredinom perioda otišli na plus 14 (41:27), da bi poslije poena Mićovića, opet trojkom Vranješa, pa šutem i pogotkom za dva Karingtona Barani došli do večeras maksimalne prednosti od 18 razlike (48:30).

Na odmor su ekipe pošle sa vođstvom Mornara 50:36, a treći period obilježiila je sjajna partija Bronsnona Kejniga (četiri trojke, četiri skoka, pet asistencija) koji je sipao iz svih pozicija, dok je na drugoj strani Markus Pejdž držao Partizan u kakvom-takvom priključku.
Uoči poslendjih 10 minuta ekipe su ušle sa vođstvom Mornara 72:59 i sve do pet minuta prije kraja domaći su “držali” tih 13 poena prednosti, dok je u reketu gospodari Uroš Luković (12 poena – 7 skokova). Ipak sjajnom Pejdžu se priključio razigrani Đorđe Gagić koji je uz Marinkovića u tim trenucima davao ton igri gostiju, dok su na drugoj strani domaći prokockali par napada pa su na 2 minuta i 50-tak sekundi prije kraja utakmice gosti došli na svega dva poena zasotatka 81:79.

Činilo se u tim trenucima da će Mornar upisati treći poraz za redom u ABA ligi ali je tada na scenu ponovo stupio Nemanja Vranješ koji je trojkom doveo svoj tim do pet poena viška (84:79). Gagić je sa linje “slobodnih” smanjio na na četiri razlike, da bi Vranješ novom trojkom ( trojke pet od pet, pet skokova, pet asistencija)odveo Mornara “na plus 7” (87-80), što je i odlučilo večerašnjeg pobjednika.

Ipak, ni tu drami nije bio kraj!

U poslednji minut keipe su ušle kod rezultata 89:82 za Mornar, da bi Pejdž sa 2+1 smanjio na minus četiri, a Zagorac poslije greške Barana “ukrao” loptu i na 35 sekundi prije kraja smanjio na (89:87).

Kejnig je u sledećem napadu “položio” za dva, a Pejdž u sledećem napadu pogodio trojku smanjivši zaostatak na 91:90 na 25 sekundi prije kraja.

Potom se tih dvadetetak sekundi igralo poen za poen sa linije slobodnih, gdje je Vranješ bio siguran, Pejdž takođe na drugoj strani, da bi Gagić na 6 sekundi prije kraja opet doveo svoj tim na minus jedan (95:94). Tačku na meč stavio je iz slobodnih bacanja stavio Vranješ sa dva poena za konačnih 97:94. Pejdž je u poslednjem napadu pokušao trojkom da izbori produžetak, ali je ostao rezultat nepromijenjen za veliku radost Barana.

Mihailo Pavićević, trener Mornara:
“Ovu pobjedu posvećujumo našem bratu od strica Peru Pavićeviću koji je bio i aktivan član našeg kluba. Za brata i mene ovo je bila jako teška utakmica. Igrači su mentalno bili spremniji od nas. Od sveg srca im se zahvaljujem na dvije pobjede koje su nam podarili u, za nas, teškom trenutku. Rekao sam i prije utakmice da nećemo igrati pred domaćim navijačima, jer se zna koliko navijača Partizan ovdje ima. Utoliko je ova pobjeda dragocjenija i dobija na težini. Ostvarili smo je  protiv ekipe koja je u velikom naponu i koja je u Bar došla sa velikim ambicijama. Zahvaljujem se svim akterima meča, zbog ovoga se igra košarka. Moram biti presrećan. Sjajno smo odigrali prvo poluvrijeme. To je igra koju pokušavamo da sprovedemo, počela je da daje obrise i kad proradimo teško nas je zaustviti. Partizan je u nastavku kažnjavao svaku našu, grešku, bio agresivan. Mi smo odlijevali dugo ali smo našim greškama uveli meč u neizvjesnu završnicu. Odlučivao je zadnji šut, ali to je nekako normalno jer sve naše utakmice s Partizanom u ABA ligi liče kao jaje jajetu.

FOTO; Sport BAR

Na poluvremenu je bratu i meni prišao Žarko Paspalj i rekao: 'Prvi put sam ovdje i oduševljen sam. Radite nešto što niko ne radi'. Nije, naravno, mislio samo na brata i mene već na čitav klub. To je sjajan kompliment jer stvarno se trudimo da napravimo atmosferu da se u našoj dvorani svako ugodno osjeća.”

Nenad Čanak, trener Partizana NIS:
“Čestitam Mornaru na pobjedi. Znali smo da će biti teška utakmica. U prvom poluvremenu smo mekanom igrom razigrali šutere Mornara. Poremetio nas je i Uroš Luković sa dvije-tri rampe. U drugom poluvremenu mnogo energije je potrošeno, ali u nekim situacijama pamet nije bila proporcionalna toj energiji. Prodate dvije-tri lopte u čistim kontranapad situacijama, skinute neke važne lopte ispod našeg obruča i kad se na to nadoveže odličan šut domaćina, pogotovo Vranješa, čija je svaka trojka bila teža od teže, jednostavno, nismo mogli da izbjegnemo poraz. Odlučio je Vranješ u penal završnici, dogovorili smo se bili da pazimo da on ne primi loptu, ali nismo uspjeli."

Gost Barana i Mornara između ostalih večeras je bio i prvi ambasador ABA lige, legendarni jugoslovenski košarkaš Žarko Paspalj, koji je imao samo riječi hvale za ambijent u Baru ali i za ono što braća Pavićević ali i svi u Baru rade na popularizaciji ovog sporta.

U narednom kolu ABA lige Mornar je u nedjelju 21. oktobra od 17 sati gost Zadra, dok će u srijedu ugostiti Unikahu iz Malage u trećem kolu Eurocupa od 18,45 h.