by Ilija Kovačević | 03:05:2017 | 20:53:48

Budućnost Voli – Mornar : 76 – 73 . (24:14, 20:25, 16:15, 16:19)

Podgorica ; SC “Morača”, gledalaca oko 3.000
Sudije ; Dragojević (Podgorica), Rutešić (Nikšić), Savović (Podgorica)

Mornar ; Hadžibegović 2, Ćalić , Džons 11, B. Radunović 8, M. Radunović , Bakić 8, Mijović 2, Pavić 2, Elis 12, Vujošević 4, Mugoša 12, Woler 12.

Budućnost Voli ; Rejnolds 5, Su. Šehović 6, Subotić 8, Raspopović, Gordić 26 , Baćović, Slavković , Ilić 4, Savović 15 , Nikolić 6, Popović 6, Vranješ .

Košarkaši Budućnost Volija novi su - stari šampioni Crne Gore. U petoj finalnoj utakmici, tzv. “majstorici” Podgoričani su u atmosferi dostojnoj najvećih finala pobijedili barski Mornar 76:73 i odbranili titulu. Meč viner za domaće bio je Nemanja Gordić sa 26 poena.

Barani nemaju za ćim da žale, ne samo da su uveličali veliko finale, već su protiv favorita bili ravnopravan takmac. Da nije bilo večeras velikog peha Lamona Džonsa, rezultat bi možda bio i drugačiji.

Ipak, dva domaća finala, sjajno osmo mjesto u ABA ligi i častan nastup u FIBA Ligi šampiona za ovu godinu je izvanredan rezultat pulena Đorđija Pavićevića.

Nakon sinoćnjeg prekida zbog dojave o bombi, Barani su odlično odgovorili u nastavku večerašnjeg meća. Predvođeni Džonsom, Bakićem i Eisom, Mornar je uspio da se vrati u meč do poluvremena.

Poslije vođstva domaćih sredinom druge četvrtine “plus 13” (35:22), Džons je krenuo da igra simultanku sa odbranom Budućnosti, Bakić je pogodio trojku, pa su serijom (12:4) za nepuna 2,5 minuta Barani došli na dva poena zaostatka 41:39.

Ipak, na poluvrijeme Budućnost je otišla sa prednošću 44:39, a veliki peh zadesio je goste jer je najbolji pojedinac i vođa ekipe Lamon Džons u jednom od poslednjih napada iskrenuo zglob, pa je uz medicinsku ekipu napustio teren.

Mornar je u 4’ minutu nastavka (treće četvrtine) uspio da spusti razliku na svega poena zaostatka zahvaljujući iskusnom Radunoviću 46:45, ali su domaći odoljeli ovom naletu.

Džons je u nastavku pokušao da pomogne ekipi sa bandažiranom nogom, ali ipak nije mogao puno da doprinese i pored ogromne želje. Na drugoj strani se razigrao Gordić, pa su Podgoričani otišli na 56:47 u sedmom minutu.

Ipak, Mornar je nanovo uhvatio egal, poslije “trojke” Mugoše 56:54 na 2,5 minuta prije kraja trećeg perioda. Do kraja ovog dijela igre uslijedila su 4 poena Budućnosti, dok Mornar nije ništa pogodio, pa su uoči poslednjih 10 minuta rivali ušli sa prednošću domaćina 60:54.

U nastavku Mornar je pet minuta bio bez koša, Budućnost je na pet minuta prije kraja otišla na dvocifrenu razliku 67:56 zahvaljujući sjajnom Gordiću, dok Baranima u tim trenucima ništa nije polazilo za rukom. Danak porazu svakako leži u lošem šutu sa linije slobodnih bacanja, kao i ukupan šut iz igre.

Na 3,5 minuta prije kraja Pavićević je pokušao nanovo sa Džonsom, ali bezuspješno. Povreda je bila jača…

Ipak, Barani se nijesu predavali pa su novom serijom (8:0) meč uveli u totalnu neizvjesnost.

Poslije poena Elisa sa linije “slobodnih” Mornar je došao na šest poena zaostatka (67:61). Nakon toga, Mugoša je pogodio “trojku” za novi priključak Barana (67:63).

U finišu nova drama.

Poslije vođstva Podgoričana (70:64), gosti dolaze na “minus tri” (70:67), Gordić je pokušao u sledećem napadu da šutne za tri ali i promaši. Domaći su uspjeli da uhvate loptu za novi napad. Gordić poslije faula sa “slobodnih” pogađa oba bacanja, Woler u sledećoj akciji se budi ali prekasno – pogađa trojku za 72:70, da bi najbolji  u redovima Budućnosti Nemanja Gordić vratio porednost na 74:40, poslije još dva slobodna. Woler je drugom trojkom smanjio na poen zaostatka 74:73, da bi Gordić ponovo ubacio dva “bacanja”.

Na samom isteku 40. minuta Bakić je u kontri pokušao u poslednjim sekundama da pogodi za produžetak, ali je promašio. Ostalo je 76:73 za veliko slavlje navijača Budućnosti.

“Mislim da smo ovom utakmicom dokazali i Budućnost i mi da je crnogorska košarka napavila dva velika kluba, dostojna velikih finala.Čestitam Budućnosti, stručnom štabu i igračima na zasluženoj tituli, takođe i mojim igračima, ali našim sjajnim navijačima. Slobodna bacanja su večeras odlučila utakmicu, ali nemogu ništa zamjeriti mojim igračima, kazao je trener Mornara Đorđije Pavićević i dodao ;

“U par navrata smo uspjeli da se vratimo i pored velikog zaostatka, ali zaista nemamo za čim da žalimo. Ovo je bilo finale dostojno najvećih košarkaških zemalja. Ujedno, ovo je sezona iz snova za naš klub, polsije niza godina uljepšali smo finale Play off-a sa pet utakmica i što drugo u ovom trenutku kazati. Sve je bilo na zaista visokom niovu” – rekao je Pavićević.

Trener Budućnost Volija Igor Đaletić, takođe je imao riječi hvale za kompletnu finalnu seriju ;

“Sigurno najbolje finale do sada. Uz to rvi put od nezavisnosti sala SC “Morača” u finalu domaćeg šampionata je  bila ispunjena do poslednjeg mjesta. Sjajna atmosfera na svim mečevima bila je u Baru I zato svakako čestitke za oba kluba. Svakako pobijeidla je košarka u Crnoj Gori, radost za sve nas, jer se vratila publika, a takođe čestitam Mornaru na izuzetnoj borbi, jer bez njih ovo finale nebi bilo kakvo jeste. Hvala mom stručnom štabu na podršci i saradnji, naročito medicinskom timu koji je uspio da osvježi igrače u ovako delikatnom trenutku. Sigurno je da sam očekivao ovakvo finale, to sam u najavi finalne serije I kazao. Monar je izuzetan tim sa izuzetnim pojedinicima, na sreću odlučila je peta utakmica na našem terenu” – kazao je Đaletić.

Šampionski pehar kapitenu Budućnost Volija Suadu Šehoviću uručio je član predsjedništva KSCG Veselin Barović.

Budućnost je večeras osvojila 11. uzastopnu, ukupno 14. titulu prvaka.

Podgorički tim je, osim posljednjih 11 titula prvaka Crne Gore, tri puta uzastopno bio šampion tadašnje SR Jugoslavije 1999, 2000. i 2001. godine.

Mornar nema trofej šampiona, a treći igrao je finale.

Bio je finalista, 2011. i 2016. godine, ali je poražen od Budućnosti.