FMP – Mornar: 79:84 (22:19, 28:14, 16:25, 13:26)

Beograd; Dvorana "FMP arena", gledalaca oko 200.
Sudije; Marko Juras (Srbija), Igor Mitrovski (Makedonija), Dragan Porobić (BiH)

FMP; Lazarević 11, Čović 18, Uskoković 6, Jeremić 1, Apić 10, Pot, Nenadić, Radanov 9, Radovanović 5, Šešlija, Simanić 5, Odžo 14.

Mornar; Pavićević, Ćalić, Mićović 14, Needham 20, Mijović, Pavić, Vujošević 8, Mugoša 5, Raley-Ross 9, Vranješ 11, Bakić, Luković 17.

Košarkaši Mornara su večeras u Železniku napravili veliki korak ka četvrtom mjestu na tabeli ABA lige, mjestu koje vodi u play-off iza neprikosnovene „trojke“ Budućnost Voli, Crvene zvezde i Cedevite.

Barani su večeras u direktnom duelu za četvrtu poziciju kao gosti savladali FMP 84 – 79, u okviru 15. kola poslije velikog preokreta.
Poslije miroljubive prve četvrtine, domaći su zaigrali kvalitetnije i ubacili čak 28 poena naspram 14 poena gostiju pa su Barani na poluvremenu bili u debelom minutu od 17 poena (50-33).

U nastavku kao da je u barskom sastavu na parket izašao drugi tim. Svakako to nije bilo prvi put ove sezone, da puleni Mihaila Pavićevića u drugom poluvremenu zaigraju kao preporođeni i nadoknade veliki minus.

Čak 51 poen su gosti postigli u nastavku, a primili svega 29 koševa !

Na 6 minuta i 57 sekundi do kraja trećeg perioda gosti su imali zaostatak od 17 poena (57 - 40) i nijesu imali načina kako da zaustave Čovića, Odža i drugove. Serijom 10:0 gosti su smanjili razliku na jednocifrenu zahvaljujući „kvartetu“ Nidamu, Lukoviću, Vranješu i Raley – Rossu.

Uoči poslendjeg perioda, domaći su ušli sa prednošću od osam poena (66-58), da bi polsije trojke Ross-a i dvojke Nidama gosti stilgi na „minus 3“.

Gosti su još jednom ove sezone odigrali zrelo, hladne glave, na drugoj strani su imali „pogubljeni“ domaći sastav koji nije ličio na rivala iz prvog pouvremena.

Poslije par poena „limenki“ gosti su konačno „ulovili“ rivala na 4 minuta i 57 sekundi prije kraja kada su trojkom Nidama prvi put poveli 71-70.

U tim trenucima je poslije nešto grubljeg faula Odža kojeg sudije nijesu registrovale, Luković morao na klupu da bi gasjajno zamijenio Radoje Vujošević koji je uz par skokova pogodio četiri uzastopna poena za plus tri Mornara 75 – 72. Potom je Vranješ iz svlačionice pogodio za tri za velikih šest prednosti 78 – 72, da bi Simanić vratio trojku uz jedno „slobodno“ Lazarevića na minut i 14 sekundi prije kraja.

Ipak, čovjek odluke i pored dabl-dabl učinka Uroša Lukovića (17 poena, 11 skokova, 4 asistencije i dvije blokade) koji je bio MVP susreta
bio je Derik Nidam koji je sa dvije „čudesne“ trojke sa skoro sedam metara u poslednjem minutu donio veliku pobjedu Baranima.

-"Imamo veru u pobjedu i samopouzdanje. Nezavisno od kretanja rezultata mi uvjek vjerujemo da možemo da stignemo i to se potvrdilo. To više nije slučajno. Odlučila je promjena naše odbrane, protivnik se jednostavno nije snašao. Čim smo zaustavili Čovića njihova igra se raspala. Mi imamo igrače poput Nidama, Vranješa, Rosa, koji preuzimaju na sebe veliku odgovornost. Volim tu igru, dao sam im dosta slobode. Dali smo šuteve iz situacija u kojima se neko i ne usuđuje da se digne. Mi smo to pogađali. Igrači znaju da to volim i vjerujem u njih. Od srca im čestitam na značajnoj pobedi" – sijao je od sreće nakon meča trener Mornara Mihailo Pavićević.

Junak susreta Derik Nidam je kazao da je srećan kako je njegova ekipa reagovala nakon velikog zaostatka;

"FMP je igrao jako i napao nas. To je tim sa najboljom kombinacijom centra i beka, sa Odžom i Čovićem. Morali smo u trećoj četvrtini da nađemo načina da se vratimo. Srećan sam kako smo reagovali. Bilo je malo grešaka, ali sve u svemu, zadovoljan sam kako smo se vratili" – kazao je Nidam.

Najbolji u barskom sastavu bili su Nidam sa 20, Luković sa 17, Mićović sa 14 te Vranješ sa 11 poena.

Trener domaćih Vladimir Jovanović je istakao da je njgevova ekipa u nastavku ušla sa mnogo manjom energijom;
"Nedopustivo je za mladu ekipu kakva je naša, da u drugom poluvremenu dopusti protivniku 51 poen i da odigra sa mnogo manje energije nego što je to bilo potrebno. Ovo je treća ili četvrta utakmica u kojoj Mornar stiže dvocifrenu prednost. Znali smo da igra dobro drugo poluvrijeme, da ulazi dobro u neke šuteve. Znamo i koji igrači uzimaju te šuteve. Ali, očigledno da se naše mlada ekipa nije snašla na veliko vođstvo na poluvremenu, kao i na odbranu protivnika. Palo nam je samopouzdanje, posle nekoliko primljenih šuteva i skokova. Pa onda u napadu nismo tražili dobra rješenja. Bili smo bojažljivi i nismo uzimali šuteve koje smo trebali. Nismo zaslužili, nismo bili dovoljno hrabri" – kazao je trener FMP-a Vladimir Jovanović..

Košarkaš FMP, Aleksa Uskoković je kazao da njegov tim nije smio dozvoliti veliki povratak Mornara;
"Jedino što nismo smjeli da dopustimo to je bio taj povratak Mornara. Znali smo kako može da se vrati. Ali, imali smo pad koncentracije u toj ključnoj, poslednjoj četvrtini. Kao da smo na neki način htjeli da se utakmica sama privede kraju. Oni su pogodili te neke šuteve, za koje mi znamo da ih oni uzimaju. I pored toga, mi smo u nekim trenucima bili spuštenih ruku. Znali smo da će Nidam da uzme šuteve, ali nismo bili dovoljno koncentrisani. Nismo to odbranili. Težak poraz za nas. Čekamo sledeću utakmicu, probaćemo da popravimo utisak i da pobijedimo u Zadru" – rekao je Aleksa Uskoković.

U domaćem sastavu bolji od ostalih su bili; Čović sa 18 i Odžo sa 14 poena.

Košarkaši Mornara u 16. kolu  u subotu 13. januara pred svojim navijačima igraju sa Petrol Olimpijom od 21 sat.