by Ilija Kovačević / foto FIBA Eurokup | 10:01:2018 | 20:17:08

Baken Birs – Mornar: 93 – 92 (26:29, 20:19, 19:16, 17:18, 11:10)

Riskov; SD „Vejbi Riskov“, gledalaca oko 850
Sudije; Šarapa (Bjelorusija), Putenko (Rusija), Bejat (Norveška)

Baken Birs; Darboe 2, Akoon-Purcell 25, Berg, Wiggins 11, Jukić 7, Iversen, Diouf 20, Crockett 15, Sahlertz, Cristoffersen, Bishop 10, Laerke 3.

Mornar; Ćalić, Mićović, Nidam 21, Pavićević, Mijović, Pavić 15, Vujošević 1, Mugoša 2, Raley-Ross 20, Vranješ 19, Bakić 2, Luković 12.

Košarkaši barskog Mornara poraženi su večeras u gostima od danskog Baken Birsa poslije prodžetka 93 - 92, u utakmici drugog kola „K“ grupe FIBA Eurokupa.

Gosti su na taj način prekinuli pobjednički niz od četiri uzastopne pobjede koji su počeli još protiv mađarskog Solnoka u FIBA Eurokupu, a nastavili protiv Partizana, Mega Bemaksa i FMP-a u regionalnoj ABA ligi.

Košarkaši Mornara su u novoformiranoj „K“ grupi FIBA Eurokupa upisali prvi poraz uz jedan trijumf.

Barani su odigrali sjajno prvo poluvrijeme i veći dio drugog poluvremena. Ponovo je šuterski bio raspoložen Derik Nidam koji je u prvom poluvremenu postigao šest trojki iz devet pokušaja, dok je Vranješ dodao dvije trojke iz tri pokušaja.

U reketu je dominirao Luković (10 poena – tri skoka – dvije asistencije), u tandemu sa Vukotom Pavićem koji je u prve dvije četvrtine zabilježio 4 poena (5 skokova i tri asistencije).

Gosti su poenima Nidama otvorili utakmicu (0:3) i kontrolisali četvtinu do samog kraja. U šestom minutu Barani su imali do tog trenutka maksimalnih "plus 6" (14:20), da bi i u drugom periodu gosti nastavili u sjajnom tirmu.

Barani su „rešetali“ iz svih pozicija, na 3,5 minuta prije poluvremena sa dva poena Vranješa prvi put došli do devet poena viška (34:43), da bi tojkom istog košarkaša na minut i 50 sekundi prije kraja drugog perioda gosti došli do dvocifrene prednosti i maksimalnih „plus 12“ u prvom poluvremenu (36:48).

Ipak, domaći su u tim trenucima zaigrali kvalitetnije pogađali preko Bišopa (2 poena), Akoon - Purcella (dvije trojke) i Laerkea (jedna trojka), gosti promašili par napada, da bi Barani na odmor otišli sa svega dva ponea viška (46:48).

U trećem periodu gosti su se „držali“ do sredine ove četvrtine da bi poslije dvije „tehničke“ Barana (klupa i Luković za nepun minut igre) domaći uspjeli da proekrenu i povedu (60:55).

To je možda bio i ključni detalj ove utakmice uz par diskutabilnih odluka arbitara iz Bjelorusije, Rusije i Norveške

Ipak, gosti se nijesu predavali i zahvaljujući Vranješu su ponovo poveli u finišu trećeg perioda (1' minut i 40'' sekundi – 60:61), da bi se na mini odmor uoči odlučujućih 10 minuta ušlo sa prednošću domaćina (65:64).

Imali su domaći i pet poena prednosti (77:72), ali se do kraja bukvalno igralo koš za koš.

Trojkom Raley-Rossa na 66 sekundi prije kraja Barani su opet vodili 78:79, da bi Wiggins pogodio slobodno (1 od 2) a Akoon-Purcell doveo svoj tim do prednosti 82:80 na 30'' sekundi prije kraja.

Puleni Mihaila Pavićevića su ipak poslije loše akcije i smušenog napada odnosno šuta Rossa za tri poena koji je promašio, došli do izjednačenja. Pavić je sjajno reagovao i pogodio za produžetak (82:82), pošto domaći preko Jukića nijesu uspjeli da izbore pobjedu u regularnom dijelu.

Inače, Pavić je večeras po statistici bio najbolji pojedinac Mornara sa 15 poena, 14 skokova i 4 asistencije uz koeficijenat 26.

Produžetak su domaći bolje „otvorili“ trojkom Wigginsa i zakucavanjem Akoon-Purcela.

Nakon tajm-auta, Vranješ je trećom trojkom vratio Mornar u igru (87:85), da bi Pavić iz reketa poravnao na (87:87).

Igra živaca je nastavljena nakon poena Crocketta, da bi sedmom trojkom na meču Derika Nidama, Barani poveli (89:90) na minut i 29 sekundi prije kraja.

Poslije  „slobodnih“, Wigginsa koji je pogodio oba bacanja na 30-tak sekundi prije kraja produžetka, potom je i Ross takođe bio uspješan sa linije slobodnih na 4'' sekudne prije kraja za novo vođstvo Mornara 91:92.

Domaći su za to vrijeme poslije tajm-auta uspjeli poenima najboljeg pojedinca u redovima domaćih Akoona-Purcella da na sekund prije kraja dođu do ispostavilo se pobjedonosnog poena (93:92).

Baken birs je do druge pobjede vodili Di Vodž Akoon-Purcell sa 25 i Mikel Diuf sa 20 poena.

U ekipi Mornara najefikasniji je bio Derik Nidam sa 21, Brendis Rejli-Ros je ubacio 20, a poen manje Nemanja Vranješ.

Na kraju dodajmo da su gosti bili lišeni pomoći Strahinje Mićovića koji večeras nije ulazio u igru.

U drugoj utakmici ove runde „K“ grupe Solnoki Olaj je kao domaćin savladao Cmoki 79:45.

Tabela poslije dva kola „K“ grupe FIBA Eurokupa

1. Bakken Bears  2        2        0        179    177    2       4
2. Mornar Bar      2        1        1        165    161    4       3
3. Szolnoki Olaj    2        1        1        147    118    29      3
4. Tsmoki-Minsk   2        0        2        130    165   -35      2

U narednom trećem kolu koje je na programu u srijedu 17. januara Mornar u Baru dočekuje bjeloruski Cmoki od 20 sati i 30 minuta, dok će Baken Birs istog dana od 18,30h ugostiti mađarski Solnok Olaj.