Ostali sportovi

Koprivica najuspješniji domaći takmičar na 25. PG maratonu

izvor ; MINA & ASCG | 29:10:2018 | 07:57:02


Službenik Uprave policije iz Bara Dragoljub Koprivica najuspješniji je crnogorski takmičar na 25. Internacionalnom Podgoričkom maratonu održanom juče.

Koprivica je postao seniorski prvak Crne Gore sa rezultatom dva sata 44 minuta i 33 sekunde.

„On je u maratonu u muškoj konkurenciji zauzeo deseto mjesto, dok su prvih sedam zauzeli takmičari iz Afrike“, kaže se u
saopštenju.

Navodi se da je Koprivica apsolutni prvak Balkana za veterane za ovu godinu na pet hiljada metara i polumaratonu i reprezentativac Crne Gore u više disciplina.

***
Kenijski atletičari Abel Kibet Rop i Rut Čmisto Matebo pobjednici su 25. internacionalnog Podgoričkog maratona. 

Kibet, koji je trijumfovao i prethodne dvije godine, 42 kilometra i 195 metara dugu stazu Podgorica - Golubovci - Tuzi - Podgorica prešao je za dva sata, 19 minuta i 28 sekundi. 

On je prvi maratonac koji je tri puta uzastpno slavio u Podgorici.


"Zadovoljan sam pobjedom, posebno što sam uspio da treći put budem najbrži u Podgorici. Bilo je teže nego prethodne dvije godine zbog kiše i loših vremenskih uslova. Da nije bilo lošeg vremena i rezultat bi bio mnogo bolji, oko 2:14 ili 2:15. Na mostu Milenijum osjetio sam da mogu da pobijedim i da imam više snage od pratilaaca. Volim Podgorički maraton i dolazim i sljedeće godine”, rekao je Kibet Rop. 

Njegov sunarodnik Hosea Kiplagat Tui osvojio je drugo mjesto sa rezultatom dva sata, 19 minuta i 34 sekunde, a dominciju Kenijaca upotpunio je Mark Kičumba Rotič osvajanjem trečeg mjesta (2:20,38).

Najbolji crnogorski maratonac bio je Baranin Dragoljub Koprivica, koji je sa rezultatom dva sata, 44 minuta i 32 sekunde završio na desetom mjestu. 

U konkurenciji maratonki Rut Čmisto Matebo do trijumfa došla je u vremenu dva sata, 40 minuta i 32 sekunde. 

Njena sunarodnica Helen Džipkosgei Kimutai bila je druga (2:45,11), dok je treće mjesto, kao i prošle godine, pripalo crnogorskoj rekorderki Slađani Perunović (2:53,26). 


Perunović je kazala da je zadovoljn plasmanom,ali ne i rezultatom. 

"Bilo je teško, pokušala sam da jurim normu za Svjetsko prvenstvo u Dohi, ali nijesam uspjela. Kiša i loši vremenski uslovi uticali su na rezultat. Zadovoljna sam plasmanom, dobila sam dvije velike atletičarke koje imaju npormu za Dohu", kazala je Perunović. 

U konkurenciji polumaratonaca, koji su trčali od Danilovgrada do Podgorice, u obje discipline slavli su kenijski atletičari. 

Kod polumaratonaca pobijedio je Evans Kipngetič Tanui u vremenu sat, pet minuta i 12 sekunde. 

On je slavio ispred sunarodnika Metjua Koskegija (1:08, 12) i Stenlija Kirputa ((1:10, 19).

Najbolji crnogorski polumaratonac bio je četvrtoplasirANI Miloš Dragpvić (1:15,01).
Kod polumaratonki pobijedila je Kenijka Rut Nundu Mbata sa rezultatom sat, 13 minuta i 57 sekundi. 

Višestruka pobjednica maratona i polumaratona u Podgorici, Olivera Jevtić bila je druga (1:17,35), a treća Kenijka Rut Vandžiu Muti (1:18,56). 

Najbolja crnogorska polumaratonka bila je šestoplasirana četvrtpoplasirana Vesna Pavlićević (1:31,08). 

Na današnjoj manifestaciji, u maratonu i polumaratonu, učestvovao je ukupno 691 takmičar iz 41 države. 

Računajući i trke zadovoljstva na 5.000 i 8.000 metara nastupilo je 1.126 trkača. 

Pobjednici po disciplinama;

MUŠKARCI:
Maraton - Generalni plasman : 1. Abel Kibet Rop (Kenija) 2:19:28, 2. Hosea Kiplagat Tuei (Kenija) 2:19,34, 3. Mark Kitchumba Rotich (Kenija) 2:20,38;
Maraton - Prvenstvo Crne Gore : 1. Dragoljub Koprivica (Mornar) 2:44:32, 2. Muhamed Kurgaš (Sparta) 2:47:44, 3.Goran Petrić (Rudar) 3:05:53;
Polumaraton - Generalni plasman : 1. Evans Kipngetich Tanui (Kenija) 1:05:12, 2. Mathew Kosgei (Kenija) 1:08:12, 3.Stenly Kirputo (Kenija) 1:10:19;
Polumaraton - Prvenstvo Crne Gore : 1. Miloš Dragović (PG maraton) 1:15:01, 2. Igor Đapić (Nikšić) 1:19:27, 3. Miloš Mikić (Sparta) 1:21:31;
5.km – Generalni plasman: 1. Emir Hastor (Bosna i Hercegovina) 15:02, 2.Miloš Mikić (Crna Gora) 15:29, 3.Vlado Đurović (Crna Gora) 16:02
8.km – Generalni plasman: 1.Zaim Šuman (Bosna i Hercegovina) 26:18, 2.Rudolf Boettcher (Njemačka) 29:48, 3.Erol Pepić  (Crna Gora) 31:04
 
ŽENE:
Maraton - Generalni plasman : 1. Ruth Chemisto Matebo (Kenija) 2:40:32, 2. Hellen Jepkosgei Kimutai 2:45:11, 3.Slađana Perunović (Nikšić) 2:53:26;
Maraton - Prvenstvo Crne Gore : 1.Slađana Perunović (Nikšić) 2:52:26, 2. Jelena Kovačević (Sparta) 4:40:16 3. Rada Miladinović (PG marathon) 4:49:18
Polumaraton - Generalni plasman : 1. Ruth Nundu Mbatha (Kenija) 1:13;57, 2.Olivera Jevtić (Srbija) 1:17:35, 3. Ruth Wangui Muthee (Mađarska) 1:18:56;
Polumaraton - Prvenstvo Crne Gore : 1. Vesna Pavlićević (PG maraton) 1:25:23, 2. Dijana Stanišić (Sparta) 1:39:41, 3. Milka Doderović (Sparta) 1:43:53.
5.km – generalni plasnan: 1.Teodora Perikj (Makedonija) 22:12, 2.Lana Ivković (Crna Gora) 22:25, 3.Tae Nikčević (Crna Gora) 23:08;
8.km – generalni plasman: 1.Jelena Ivković (Crna Gora) 35:02, 2.Catherine McClellan (Sjedinjene Američke Države) 35:17, 3.Snežana Dimovski (Crna Gora) 39:00.